Jak vybrat správné zateplení

Vždy je více než jen jedna možnost

Nařízení, které začne platit od 1.1.2020, nařizuje všem novostavbám snížení spotřeby energie až o pětinu. To znamená klást větší důraz nejen na alternativní zdroje tepla a energie, ale také na důkladnější zateplení. U novostaveb se nabízí velké množství možností jak a jakým způsobem zateplit.

U starších domů a bytů již nějakou dobu platí, že při prodeji či pronájmu musí nemovitost mít štítek energetické náročnosti. Jak ale celkem jednoduše a rychle navýšit cenu a vůbec šanci na rychlý prodej nemovitosti? Zlepšením energetické náročnosti bytu či domu. Takový dům nejen, že působí na nového majitele dobře, ale i jednoduché počty pak dokážou, že úspora na vytápění může jít až do desítek tisíc ročně. A přiznejme si, kdo by tyto peníze dával raději na vlastní hypotéku než energetickým společnostem.

Jak si ale v obou případech vybrat to správné zateplení, a hlavně tu správnou firmu. Neodborně provedené zateplení může plánovanou investici několikanásobně prodražit.

Vsaďte na odborníky

Mnoho českých kutilů si myslí, že rekonstrukce domu není žádná věda a že si zvládnou zateplit dům sami. Hlavním důvodem je úspora peněz, kvůli níž se vrhají do stavebních prací svépomocí.

Kromě rizika vážných úrazů hrozí neodborná aplikace izolantu a tvorba výdutí v celém zateplovacím systému. Ten pak neplní správně svou izolační funkci a je nutné ho opravit nebo instalovat znova. V takovém případě se částka za zateplení domu vyšplhá mnohem výše.

Spolehlivý dodavatel

Důležitý je výběr osvědčené stavební firmy, kterou pro zateplování domu najmete. Požádejte o reference již provedených zateplení, zajímejte se o zkušenosti ostatních uživatelů na internetu.

O kvalitě poskytované práce napoví také konkrétní nabídka a finanční kalkulace od stavební firmy.

Vhodný izolant

Zcela zásadní pro správnou funkčnost zateplovacího systému a výši úspor za energie je výběr vhodného izolačního materiálu.

V Česku je dlouhodobě nejpopulárnějším izolantem pěnový polystyren, který je oblíbený díky svým tepelně izolačním schopnostem, nízké hmotnosti, snadné tvarovatelnosti a ekologické nezávadnosti. Druhým nejčastěji aplikovaným materiálem je minerální vlna.

Ale nejideálnějším systémem zateplování pro nové i staré domy a byty je zateplování izolační pěnou. Pěnu je možné aplikovat za každého počasí, není náchylná na změny podle ročních dob ani neplesniví ve vlhčích prostředích. Zateplení je navíc velmi rychlé – trvá většinou jen jeden den. Díky rozpínavosti pěny navíc velice dobře utěsní i prostory, kam se běžná izolace polystyrenem či minerální vatou prostě nedostane.

zateplení

Izolace podkroví stříkanou pěnou